Forum stolarske radionice / hoblovanje parketa?

Forum stolarske radionice

Mesto okupljanja pravih stolara i onih koji će to postati :)

Niste prijavljeni.

#1 09.05.2009. 00:34:44

pinus
Dodavač alata
Registrovan: 25.04.2009.

hoblovanje parketa?

Voleo bih da cujem misljenja ljudi koji imaju iskustva u radu sa parketom. Prilicno se razumem u obradu drveta i sve to, ali sa parketarijom sam se salbo susretao, a sada su mi neke stvari bitne jer treba da sredjujem pod u svom stanu i kuci svojih roditelja,..... Ako je neko rasplozen neka mi da savete na sledeća pitanja:

- Da li je prilikom hoblovanja (zapravo brušenja) parketa potrebno obratiti paznju na tok drvnih vlakanaca (na smer brušenja)
- da li je brusenje obavezno izmedju svakog nanosa laka i da li se i ono radi sa masinom?
- Kako se opredeliti za tip laka, ima li razlike izmedju prvog sloja laka i ostalih?
- Koliko je opasno po zdravlje raditi sa lakovima, Kakav je to lak na bazi vode i da li je on u prednosti po tom pitanju?

#2 09.05.2009. 19:43:43

bane
Precizni šegrt
Registrovan: 12.11.2008.

Re: hoblovanje parketa?

Sto se tice hoblovanja pozeljno je pratiti smer vlakanca medjutim kod parketa je to retko moguce (za razliku recimo od brodskog poda) zbog nacina postavljanja parketa, riblja kost, kocke i sl. Ali neznam zasto to pitas, to zna
covek koji ce da ti hobluje sumnjam da ti imas parket-hoblericu.
  Da, brusenje je obavezno izmedju svakog sloja (savet: bolje nanesi vise sloja podloge a manje laka, lakse se smirgla podloga).
  Sto se tice tipa laka, tu svako ima svoje favorite tako da ces da cujes milion misljenja.... Nema razlike izmedju slojeva sem sto su ti prvi slojevi podloga.
  Da li je opasno po zdravlje? Jeste, al neces da crknes ako samo svoj pod izlakiras

#3 09.05.2009. 22:01:43

parketar
Majstor
Iz: Pancevo
Registrovan: 09.05.2009.
Web sajt

vec duze vreme citam vase komentare i savete ovde,i mogu vam reci da ima dobrih stvari.resio sam da vam se i ja prikljucim,i eventualno pomognem nekim savetom,ja ti ne bih preporucio da se upustas u poduhvat hoblovanja parketa ako nemas veliku hoblericu za parket,potrosices mnogo vremena i zivaca ,i opet ces morati zvati parketara da uradi posao.brusenje izmedju slojeva laka je pozeljno zbog uklanjana podignutih vlakana drveta ili zalepljene prasine koja stvara hrapavu povrsinu na parketu.lakovi su veoma stetni po zdravlje,i ja obavezno nosim masku sa cedilom dok lakiram,ali kao sto rece bane ako to ne radis cesto nece ti nista biti...eventualno ces imati glavobolju.dok lakiras obavezno otvorena makar vrata

#4 09.05.2009. 22:51:04

pinus
Dodavač alata

da, upravo interesujem se iz razloga tog jer i ja razmišljam da nabavim jednu masinu za te stvari, prvo sebi da sredim pod onda u vikendici, pa prijateljima i tako... mislim da bi mi se isplatila.
- Ono sto ne znam da li je previse rizicno kupiti polovnu masinu (cuo sam za probleme pravljena valova ukoliko je valjak rastimovan i sl.)
- onda monofazni tip ili trofazni (pretpostavljam da u prvom slucaju osiguraci mogu biti slaba tacka a u drugom uticnica u sobi gde se brusi, ili ima mozda jos nesto?)
- moze li jedan covek da je transportuje i barata sa njom sobzirom na tezinu?
- postoje li neke specijalne maske za te stvari i da li su ovi "vodeni" lakovi zaista bezopasni po zdravlje?

Hvala za odgovore!

#5 09.05.2009. 23:14:52

parketar
Majstor
Web sajt

svaka se masina moze popraviti,samo nije jeftino.samo ona guma na valjku je kostala 80 evra pre par godina.monofazna masina je po meni bolja jer imas svugde uticnicu za nju,a sto se tice osiguraca ,pa bar je lako staviti jaci ako je potrebno.sto se tice tezine,zavisi koliko si jak:))ja svoju masinu obicno sam nosim.maska nije bitno koja je .bitno je da ima cedilo namenjeno za zastitu od isparenja lakova.vidi kakvu koriste auto lakireri.vrlo bitna stvar,nemoj mislitii da je hoblovanje parketa cisto guranje masine napred nazad po sobi.moraces dosta parketa da ishoblujes dok ne naucis kako treba.

#6 10.05.2009. 00:13:47

mbole
PROFESOR
Iz: Batajnica, Zemun
Registrovan: 22.10.2007.

Vodeni lakovi jesu bezopasni po zdravlje.
Ono sto njima ne moze da se postigne je visoki sjaj.

#7 18.05.2009. 18:22:18

pinus
Dodavač alata

ljudi, video ja na netu da postoje masine za parket i sa rotirajucim diskovima (umesto valjaka preko kojih ide brusni papir) o kakvim je to masinama rec?

#8 18.05.2009. 22:32:38

mbole
PROFESOR

Od onoga sto sam ja video te sa diskovima su bile u dve vrste.
Jedne male, koje sluze za doterivanje ivica (edge sander), i druge sa velikim diskovima koje se koriste za medjubrusenja i poliranje laka

#9 20.05.2009. 21:42:45

parketar
Majstor
Web sajt

to su takozvane polirke,i kao sto im ime kaze sluze za poliranje parketa.dobije se lepsa i glatkija povrsina.

#10 09.04.2011. 14:47:05

parketar
Majstor
Web sajt

Pogledajte,na mom sajtu imate korisne savete u vezi parketa.

#11 09.04.2011. 18:31:42

mbole
PROFESOR

Imas i bas brusilice, "ćoškare" kako ih zovu.
Skoro sam video kod jednog strugara ovde u bataji, on ih pravi, i sasvim pristojno izgledaju. Koristi motore od velike plave boshove ugaone brusilice, a ostatak radi sam. Nisam se raspitivao za cenu, ali ako nekog interesuje, mogu da nabavim kontakt.

#12 09.04.2011. 20:11:00

parketar
Majstor
Web sajt

Da, coskare se zovu.Imam je i ja,samo moja ima asinhroni motor.Ove sa kolektorskim su manje,i imaju manji disk,ali prednost im je sto su lakse za transport.Ova moja teska pa ne moram da pritiskam jako,sve radi sama.smile

Podnozje foruma